Український інститут національної пам’яті представив на громадське обговорення проект Закону України “Про державні та інші свята, пам’ятні дати і скорботні дні”.
Ситуація із системою свят в Україні сьогодні характеризується як “нормативний хаос”. Конституція України визначає, що державні свята встановлюються виключно законами України. Однак на практиці вони запроваджують не тільки законами України, а й Указами Президента України (хоча Конституція України не передбачає за Президентом України таких повноважень), постановами Верховної Ради України.
Встановлення та регулювання державних свят України є процесом змін не тільки у нормотворчій діяльності, а й у суспільній свідомості, детермінованої факторами інертності у трактуванні та сприйнятті історичних подій. Передусім це пов’язано з проблемами становлення національної історичної думки на противагу радянській історичній традиції. Це варто розглядати не лише як питання реформування й упорядкування системи державних свят України, а й як важливий етап відновлення і збереження національної пам’яті українського народу. Так вважають в Українському інституті національної пам’яті та пропонують наступний перелік державних свят та скорботних днів (загалом кількість святкових вихідних день пропонується зменшити з 11 до 9 днів).
Державні свята, які є неробочими днями:
1) Шевченківський день – 9 березня;
2) День пам’яті та примирення – 8 травня;
3) День Конституції України – 28 червня;
4) День незалежності України – 24 серпня;
5) День сім’ї – друга п’ятниця вересня;
6) День захисника України – 14 жовтня.
Державні свята, які є робочими днями:
1) День першої незалежності та Соборності України – 22 січня;
2) День героїв Крут – 29 січня;
3) День Державного Герба України – 25 лютого;
4) День Державного Гімну України – 10 березня;
5) День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні – 9 травня;
6) День матері – друга неділя травня;
7) День Державного Прапора України – 24 липня;
8) День хрещення України-Руси – 28 липня;
9) День української писемності та мови – 9 листопада;
10) День Гідності та Свободи – 21 листопада.
Скорботні дні:
1) День Героїв Небесної Сотні – 20 лютого;
2) День пам’яті жертв аварії на Чорнобильській АЕС – 26 квітня;
3) День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу – 18 травня;
4) День пам’яті жертв політичних репресій – третя неділя травня;
5) День пам’яті жертв комуністичного та нацистського тоталітарних режимів – 23 серпня;
6) День пам’яті жертв Голокосту – 29 вересня;
7) День пам’яті жертв Голодомору – геноциду Українського народу та масових штучних голодів – четверта субота листопада.
2 питання:1.Чи можна вважати День пам”яті та примирення саме “святом”?Адже згадуть загиблих і роблять іноді важкі кроки до замирення.2. Що за “реверанс” з 9 травня?У чий бік?З якою подією пов”язана ця дата?Друга світова війна продовжувалась після 9 травня 1945 р. Капітуляція Німеччини офиційно підписана 8 травня за Київським часом. Перемогти нацизм, як і будь-яку ідеологію, наприклад, комуністичну, неможливо за визначенням. Я б не став надавати привід бухим колорадам вештатися Хрещатиком.
На протяжении многих лет женщины в отличии от мужчин имели выходной в свой праздник, но в 2015 гендерная равность восторжествовала и день защитника Украины 14.10 стал выходным. Теперь какие-то подорасты и женоненовисники хотят вообще напрочь убрать Международный женский день !?!? Это явно заговор лышко-пидоров!!! Тогда возникает логичный вопрос: День какой семьи предлагают отмечать эти имбицилы из никому неизвестного института?