Вища рада правосуддя призначатиме та звільнятиме суддів

Вища рада правосуддя призначатиме та звільнятиме суддів

Петро Порошенко підписав закон про Вищу раду правосуддя (ВРП), ухвалений 21 грудня Верховною Радою України. Відтепер Вища рада юстиції змінить свою назву на Вищу раду правосуддя. Склад ради поки що залишиться незмінним. Йдеться про те, що у перехідних положеннях змін до Конституції у частині правосуддя, які набули чинності 30 вересня, передбачений перехідний період роботи нинішнього складу Вищої ради юстиції (відтепер – у Вищій раді правосуддя) аж до квітня 2019 року.

ВРП матиме розширені повноваження щодо звільнення суддів. Якщо раніше затримати чи обрати запобіжний захід для судді можна було лише після схвалення парламенту, то тепер, згідно з новим законом, давати згоду на затримання чи арешт судді, як і приймати рішення про звільнення суддів з посади, буде Вища рада правосуддя.

Крім цього, ухвалений закон дає Вищій раді правосуддя повноваження вносити подання про призначення судді на посаду, створювати органи для розгляду справ про дисциплінарну відповідальність суддів, приймати рішення про переведення судді з одного суду до іншого, узгоджувати кількість суддів у суді та брати участь у визначенні видатків держбюджету на утримання судів, органів правосуддя.

До ВРП входитиме 21 особа: десятьох із них обирає з’їзд суддів з числа суддів або суддів у відставці, двох призначає Президент, двох обирає Верховна Рада, двох – з’їзд адвокатів, двох – Всеукраїнська конференція прокурорів, двох – з’їзд представників юридичних вищих навчальних і наукових установ.

Членом ВРП може бути громадянин України, не молодший 35 років, з вищою юридичною освітою і стажем професійної діяльності не менше 15 років. Він має відповідати критерію політичної нейтральності. Не може бути обрана членом Вищої ради правосуддя особа, яка на момент обрання є членом політичної партії або обіймає посаду в партії, обрана на виборчу посаду в органі державної влади (окрім судової) або органі місцевого самоврядування, бере участь в організації та фінансуванні політичної агітації або діяльності.

Створення Вищої ради правосуддя – колегіального, незалежного конституційного органу суддівського самоврядування – є ключовим пунктом судової реформи, яка стартувала в Україні 30 вересня 2016 року.

Написано Народна Україна

Загрузка...

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *