В Україні очікується новий банкопад: малі банки не в змозі виконати умови НБУ

В Україні очікується новий банкопад: малі банки не в змозі виконати умови НБУ

Незалежна асоціація банків України, в яку входить 62 установи, звернулася до Національного банку України з пропозицією обмежити збільшення капіталу планкою в 200 млн. гривень. Такого рівня капіталу всі банківські установи повинні досягти вже до липня цього року. Зараз таких грошей немає у 41 банку. Після цього протягом семи років капітали повинні збільшитися до 500 млн. гривень, але поки що такій вимозі не відповідає 64 установи.

Якщо НБУ не пристане на цю пропозицію, це може призвести до нової хвилі банкопаду. Але НБУ вважає, що без грошей акціонерів банки не зможуть розвиватися, оскільки багато з малих банків створювалися для перепродажу і навряд чи знайдуть інвесторів, проте вже зараз вони повинні конкурувати не тільки з великими банками, а й з компаніями, які надають фінансові послуги: переказ грошей, кредитування, онлайн-банкінг. За умовами Нацбанку, ті установи, які не знайдуть грошей, повинні закритися.

Власники невеликих банків заявляють про те, що вимоги Нацбанку занадто високі. Крім того, на думку банкірів, збільшення капіталів не є головною умовою успішного бізнесу. Тому вони вважають, що краще було б скасувати цю норму, оскільки для захисту інтересів вкладників і кредиторів банку розмір його статутного капіталу взагалі не має ніякого значення. Адже всі спостерігали, як банки навіть з мільярдними капіталами йшли в небуття, або держава повинна була витрачати на їх порятунок мільярди гривень.

У свою чергу, Нацбанк рекомендує тим банкам, які не зможуть знайти гроші самостійно, домовитися між собою й об’єднатися. Це повинні бути об’єднання з баченням майбутнього спільного розвитку. Ті, хто не зможе цього зробити, можуть також здати банківські ліцензії, розрахуватися за зобов’язаннями і працювати, наприклад, у вигляді фінансової компанії.

Було б усе так просто, але в Україні до цих пір не існує законодавства для швидкого об’єднання банків: відповідний законопроект поданий до парламенту, але ще не прийнятий.

У комітеті Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності вважають, що маленькі банки повинні отримати шанс на виживання. На відміну від великих установ, маленькі та середні банки показують хоч і невеликий, але все ж прибуток. Там працюють люди, вони платять податки, залучають депозити і надають кредити. Не можна їх просто так викинути з ринку.

Нагадаємо, що з 2014 року в Україні вже збанкрутувало близько 90 банків, і закриття ще половини з працюючих на ринку може негативно вплинути на їхніх клієнтів. Тож роль маленьких банків може бути значною.

Майже у всіх корпораціях в США, Євросоюзу, Японії в структурі є кептивні банки, страхові або лізингові компанії, які працюють з обмеженою ліцензією. Бізнес-групи можуть використовувати невеликі банки для обслуговування свого бізнесу. Якщо ж ліквідувати малі банки, це вдарить по інвестиційному клімату в банківському секторі та створить негативну атмосферу серед вкладників.

Написано Народна Україна

Загрузка...

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *