Українці у гонитві за двома зайцями, або  Коли святкувати Різдво?

Українці у гонитві за двома зайцями, або Коли святкувати Різдво?

У політичних та громадських колах дискусії з приводу дати святкування Різдва стають все частішими. Не став винятком і цьогорічний передсвятковий період. Як відомо, більшість православних українців звикло святкувати Різдво 7 січня. Римо-католики, протестанти та представники 11 православних церков в Україні відзначають це свято 25 грудня, до речі, як і більшість християнського світу.

Проблема в тому, що українці живуть за двома календарями: у світському житті вони користуються Григоріанським календарем, а в церковному – більшість православних використовує Юліанський. Це нагадує ситуацію Голохвастова та породжує подвійну колізію із датами церковних і світських свят: якби ми повністю перейшли на Григоріанський календар, то Новий рік залишився б для нас у звичну дату — 1 січня, але Різдво ми мали б святкувати 25 грудня. За Юліанським календарем Різдво в Україні залишається 7 січня, але Новий рік тоді повинен наставати не 1-го, а тільки 14 січня.

Суперечки з даного приводу не вщухають, як тільки справа доходить до святкування. Одним більше до душі перспектива “бути ближче до Європи”, інші тримаються за нинішню дату Різдва. Але насправді навіть для самих церковників розбіжність у датах не є чимось особливо сакральним, бо точна дата народження Христа невідома. Вирішувати проблему повинна, мабуть, Рада християнських Церков України. Проте Церква здебільшого є консервативною і боїться будь-яких змін, що можуть спричинити розкол у релігійній громаді та відходження вірян.

Поки Рада християнських Церков мовчить, у Верховній Раді було зареєстровано законопроект №5496 “Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо святкових і неробочих днів”, згідно з яким депутати пропонують 25 грудня встановити святковим днем. Як ідеться у пояснювальній записці до законопроекту, в Україні нараховується близько 11 000 релігійних католицьких і протестантських громад, що складає майже 30% від усіх релігійних організацій України. Вони святкують Різдво Христове за Григоріанським календарем, тобто 25 грудня.

Звісно, можна і далі жити одночасно за двома календарями. Але перенесення Різдва українцям таки не уникнути. Якщо ми далі залишатимемось на юліанському літочисленні у церковній площині, то вже з 2100 року східний християнський світ стане свідком зсуву дат усіх нерухомих свят на одну добу (це наслідок того недоліку Юліанського календаря, через який і запровадили Григоріанський). І хоч-не-хоч, а Різдво посунеться із 7-го на 8 січня (і всі інші свята, відповідно, теж). А якщо і далі нічого не  змінювати, то до 5000 року Різдво досягне дати 29 січня, і ситуація із відповідністю українського календаря до астрономічного від того лише погіршиться. Не дарма ж кажуть: за двома зайцями поженешся…

Написано Народна Україна

Загрузка...

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *