У 2017 році НБУ «оголить» кредитну репутацію юридичних осіб

У 2017 році НБУ «оголить» кредитну репутацію юридичних осіб

Відомо, що українські банки, приймаючи рішення про надання кредиту фізичній особі, перевіряють її репутацію по базах даних приватних бюро кредитних історій. Затримки платежів, нараховані пені, стан заборгованостей за кредитними умовами в минулому є основними підставами відмовити громадянину-заявнику у позиці. У такий спосіб банки страхують свої кредитні портфелі від ризиків, які обіцяють проблемні або недобросовісні позичальники.

Інакший стан справ у секторі банківського кредитування юридичних осіб. На разі у розпорядженні банкірів немає єдиної бази даних, яка б ілюструвала кредитну історію підприємства, організації чи державної установи. Тому, чи не єдиною підставою для рішення підписати або не підписати кредитну угоду з юридичною особою є результати оцінки вартості і ліквідності її заставного майна. Проте, застава не гарантує добросовісного виконання кредитних зобов’язань з боку юридичної особи.

Розуміючи цю проблему, Національний банк України з 2017 року запроваджує кредитний реєстр, за допомогою якого банки зможуть бачити історію обслуговування кредиту (виконання умов кредитної угоди) позичальником в інших банках. Директор департаменту фінансової стабільності НБУ Віталій Ваврищук в одному зі своїх інтерв’ю повідомив, що з банками вже погоджено структуру даних, які вони будуть надавати до кредитного реєстру. Проте є два питання, які гальмують повноцінний запуск цього нововведення: відсутність програмної і технічної платформ управління відповідними базами даних і відсутність закону України про кредитний реєстр. «Створити сам реєстр НБУ може і без закону, і ми як регулятор можемо зобов’язати банки наповнювати його. Але надавати банкам інформацію з кредитного реєстру ми не зможемо, доки не приймуть закон» – заявив Віталій Ваврищук.

Тому, майбутнє кредитного реєстру залежить від волі українських парламентаріїв і готовності Кабінету Міністрів України без зволікань і в повному обсязі забезпечити державне фінансування розробки необхідної ІТ-інфраструктури.

Написано Народна Україна

Загрузка...

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *