Скільки Україна набрала кредитів і до чого це може призвести

Скільки Україна набрала кредитів і до чого це може призвести

На кожного українця припадають десятки тисяч гривень державного боргу. Загальна заборгованість України – майже 71 мільярд доларів. Без чергового траншу від МВФ економіку України чекають сильні потрясіння. При цьому, боргове навантаження на країну зростає – в 2019-му доведеться повернути близько шести мільярдів доларів. Для порівняння, кредитний транш, який Україна очікує на даний момент – близько мільярда доларів.

Небезпечним для України стане 2019 рік, коли державним підприємствам, Нацбанку і Міністерству фінансів доведеться почати виплачувати за зовнішніми боргами близько 14 мільярдів доларів. Велика частина цієї суми – близько шести мільярдів – припадає саме на 2019-й.

У зв’язку з цим у 2019-2020 роках, якщо економіка не прискорить темпи зростання, Україні загрожує дефолт. Тож у нас залишилося два з половиною роки, щоб провести реформи: не просто поставити галочки, а реально реформувати економіку. Ще важливо – рівень держборгу по відношенню до ВВП. Зараз він досяг близько 80%, якщо економіка буде зростати такими темпами, як зараз, у 2019-му це буде означати дефолт.

МВФ прогнозує зростання ВВП на 10% за рік (у цьому році НБУ передбачає зростання на рівні 2,8%). Але прогнози МВФ щодо економічного зростання України поки що виглядають занадто оптимістичними – особливо в частині зростання ВВП у доларовому еквіваленті. Швидше за все, у таке зростання МВФ закладає ефект від реформ.

Погашення кредитів планується, в тому числі, за рахунок зовнішніх запозичень. Якщо Україна продовжить співпрацю з міжнародними кредиторами, ситуація дефолту країні не загрожує. Через те, що погашати пропонується за рахунок нових запозичень, можна зробити висновок – Україні не загрожує банкрутство до тих пір, поки вона отримує підтримку і кредитні лінії з боку інституційних інвесторів.

Від траншу Міжнародного фонду залежить допомога і від інших міжнародних кредиторів. Фактично, кредит МВФ дає “зелене світло” і для інших кредиторів. Щоб отримати кошти, Україна повинна підписати меморандум про співпрацю, в якому візьме на себе певні зобов’язання.

Якщо український уряд не домовиться з МВФ, так чи інакше доведеться виходити на зовнішні ринки за кредитами і брати їх під великі відсотки. Якийсь час без кредитів Україна зможе використовувати гроші золотовалютного резерву. При цьому в золотовалютному резерві знаходиться 15,5 мільярдів доларів, 4 мільярди з них – чистий резерв, а решта – гроші МВФ.

На даний момент головна перешкода, яка не дозволяє узгодити меморандум МВФ з Україною, земельна та пенсійна реформи. Так, міжнародні експерти радять відкрити ринок землі та підвищити пенсійний вік. Якщо меморандум буде узгоджено, кредит Україна отримає протягом кількох місяців. Обсяг очікуваного траншу – близько мільярда доларів. Гроші підуть у золотовалютний резерв Національного банку.

На даний момент державний борг України досяг 82,6%. За інформацією Мінфіну, Україна винна 71 мільярд доларів, або 1,9 трильйонів гривень. За минулий рік держборг зріс на 8,3%, або на 5,47 мільярдів доларів. Загальноприйнятим порогом відношення держборгу до ВВП для країн прийнято вважати 60%, в Україні це співвідношення дещо вище 80%, що само по собі є досить тривожним сигналом, оскільки державний борг України перевищив допустимий максимум .

У державний бюджет на поточний рік закладено зниження обсягу держборгу до рівня 1,720 трильйона гривень, при тому, що дефіцит бюджету планується знову погашати за рахунок зовнішніх запозичень.

Написано Народна Україна

Загрузка...

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *