Громадські дискусії з питань нормативного врегулювання компенсації за пошкоджене/зруйноване житло в результаті конфлікту на Сході України

Громадські дискусії з питань нормативного врегулювання компенсації за пошкоджене/зруйноване житло в результаті конфлікту на Сході України

Представники ГО «Народна Україна» на чолі з головою Костянтином Олександровичем Гусевим звертають увагу громадськості на ініціативу Норвезької Ради у справах біженців щодо проведення громадських дискусій з питань нормативного врегулювання компенсації за пошкоджене/зруйноване житло в результаті конфлікту на Сході України. «Обговорення актуальних, проблемних питань за участі представників влади, громадськості, міжнародних організацій, розробка спільних законопроектів, програм – необхідна вимога сьогодення, задля створення та реалізації прозорої фінансової допомоги громадянам які постраждали внаслідок конфлікту на Сході України», – говорить Костянтин Гусев.

   20 січня, у форматі круглого столу, відбулася чергова (друга) громадська дискусія з питань нормативного врегулювання компенсації за пошкоджене/зруйноване житло в результаті конфлікту на Сході України. Організатор заходу – Норвезька Рада у справах біженців. У обговоренні взяли участь: представники Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житло-комунального господарства, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, члени проекту ICLA NRC, представники Донецької, Луганської ОДА, УВКБ ООН, громадськість та ін.

   Питання компенсації громадянам, житло яких було зруйноване або пошкоджене внаслідок конфлікту на Сході України, вкрай неврегульоване. Перед тим як говорити про фінансування, необхідно зауважити на Законах, які 100%-во його регулюватимуть – а таких в Україні не має.

   На сьогодні вже зареєстровано два Законопроекти №2176 «Про внесення змін до Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (щодо компенсацій вартості пошкодженого майна внутрішньо переміщених осіб) та №3434 «Про внесення змін до Закону України «Про боротьбу з тероризмом» щодо компенсації за пошкоджене житло в наслідок проведення АТО» (законопроектом передбачається, що відшкодування шкоди, заподіяної житлу громадян терористичним актом, провадиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку та межах, встановлених Кабінетом Міністрів України, із наступним стягненням суми цього відшкодування із осіб, якими заподіяно шкоду, в порядку, встановленому законом), але коли їх буде прийнято – питання, на яке ще не має відповіді.

   Представники міжнародних організацій під час круглого столу наголосили на важливості створення законодавства, яке допомогло б врегулювати питання щодо компенсації пошкодженого або втраченого житла, майна вимушених переселенців. «Необхідно перейняти досвід інших країн, що вже пережили подібні ситуації та відшкодували збитки мирному населенню, що опинилося у зоні конфлікту. Міжнародні організації, благодійні фонди, прагнуть допомогти постраждалому населенню Донецької, Луганської областей, але на самих місцях повинен бути чіткий фінансовий план дій, затверджений Урядом країни», – зазначила менеджер з розвитку проекту ICLA NRC Мірадіє Ходжа.

   Автори законопроектів також винесли на обговорення Проект Постанови КМУ «Про затвердження Порядку використання у 2016 році субвенцій з державного бюджету обласними бюджетами Донецької, Луганської та Харківської областей для відшкодування шкоди, завданої житлу фізичних осіб внаслідок проведення антитерористичної операції для відновлення зруйнованого або пошкодженого майна».

Присутні погодилися з тим, що проект необхідно доопрацювати та з тим, що у розробці даного проекту необхідна інформаційна підтримка та консультації представників Донецької та Луганської ОДА, адже більшість постраждалих громадян звертаються саме до місцевих адміністрацій.

   У свою чергу, Заступник директора Департаменту – начальник Управління житлового господарства та благоустрою Донецької ОДА Лариса Гусева запропонувала: створити відповідні комісії з обстеження та оцінювання пошкодженого та зруйнованого майна або залучити спеціалізовані організації; розробити на державному рівні Порядок щодо надання індивідуальних, пільгових кредитів на придбання житла громадян, яке повністю зруйноване, як комунальної, так і приватної форми власності; встановити фіксовану комерційну вартість 1 м.кв. житла у регіоні та надавати грошову компенсацію в залежності ступеня пошкодження об’єкту за кожен пошкоджений 1 м.кв. незалежно від форми власності; при формуванні державного бюджету на поточний і наступні роки передбачити цільову субвенцію на відшкодування.

   «Ми розуміємо, що необхідне фінансування – тривалий процес, але людям, які стали заручниками ситуації, потрібно мати хоч якісь законні гарантії, тому ми готові працювати разом з усіма присутніми над проектами Законів, Постанов, які регулюватимуть відшкодування громадянам. Також, продовжуватимемо налагодження співпраці з міжнародними фінансовими організаціями та потенційними донорами міжнародної технічної допомоги», – сказала Лариса Валентинівна.

   Юрист Всеукраїнської благодійної фундації «Право на захист» Олена Виноградова, одна з авторів законопроектів, зауважила, що законопроект №2167 розрахований на перспективу, після його прийняття створять комісії, котрі будуть оцінювати завдані збитки, а самі виплати здійснюватимуть поетапно, не всі одразу і навіть не цього року.

   Пропозиції усіх учасників круглого столу будуть розглянуті організаторами та за необхідності винесені на порядок денний наступного засідання.

Громадська організація «Народна Україна»

Написано Народна Україна

Загрузка...

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *