Новий законопроект про мову: українська скрізь і повсюдно

Новий законопроект про мову: українська скрізь і повсюдно

У Верховній Раді України 19 січня було зареєстровано законопроект №5670 “Про мову”. Авторами документа стали 33 депутати з різних фракцій. Вони пропонують скасувати Закон “Про засади державної мовної політики” та розширити сфери використання української мови – у державному і громадському житті, а також у ЗМІ.

Згідно із законопроектом українську мову пропонується зробити  обов’язковою для всіх органів державної влади і місцевого самоврядування. Це стосується проведення засідань, оформлення документів, звернень громадян.

У тексті законопроекту передбачено  українську обов’язковою в усіх дошкільних, шкільних, позашкільних і вищих навчальних закладах. При цьому в школах і садках допускається використання мов національних меншин, тоді як у вишах це не передбачено. Навчання в університетах має вестися виключно українською, як виняток – допускається викладання одного або кількох предметів на одній із офіційних мов ЄС.

Усі культурно-масові заходи також хочуть зобов’язати проводити виключно державною мовою. Театральні вистави на інших мовах повинні супроводжуватися субтитрами українською. Фільми в Україні можна буде знімати тільки українською мовою, але допускається включення окремих реплік на інших мовах за наявності субтитрів.

Українська мова повинна бути обов’язковою  для всіх ЗМІ. Передачі на інших мовах повинні дублюватися українською. Телерадіокомпанія зобов’язана забезпечити синхронний переклад на українську мову, якщо хтось із учасників програми говорить іншою мовою.

Електронні ЗМІ хочуть зобов’язати мати сторінку українською мовою, яка повинна завантажуватися користувачеві за замовчуванням.

Українська мова також позиціонується як головна мова друкарства і видавничої діяльності. Тиражі на інших мовах не можуть бути більше тиражу українською мовою.

Обов’язкове використання української мови передбачено і в установах сфери обслуговування.

За порушення закону автори законопроекту пропонують штрафувати в розмірі від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400 – 6800 грн.) – якщо це стосується офіційних органів і бюджетних організацій;  від 200 до 300 мінімумів (3400-5100 грн.) – у сфері освіти, науки і культури; від 400 до 500 неоподатковуваних мінімумів (6800-8500 грн.) – для засобів масової інформації.

За спроби «впровадження в Україні офіційної багатомовності» законопроектом  передбачено кримінальну відповідальність, оскільки це прирівнюється до спроб повалення державного ладу (ст. 109 КК України). Публічна неповага  до мови прирівнюється до наруги над державною символікою України (ст. 338 КК України). Для виконання закону передбачають створення спеціальних мовних інспекторів.

 

Написано Народна Україна

Загрузка...

3 Comments

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *