Костянтин Гусев: «Підтримка жертв злочинів та зловживань владою – не предмет для обговорень одного дня, а щоденна праця»  Інтерв’ю з нагоди Міжнародного дня підтримки жертв злочинів

Костянтин Гусев: «Підтримка жертв злочинів та зловживань владою – не предмет для обговорень одного дня, а щоденна праця» Інтерв’ю з нагоди Міжнародного дня підтримки жертв злочинів

– Костянтине Олександровичу, Ви маєте пряме відношення до Міжнародного дня підтримки жертв злочинів, який увесь цивілізований світ відзначає 22 лютого після опублікування урядом Великобританії у 1990 році „Хартії жертв злочинів”. Розкажіть, як ставитеся до цієї дати?

 

– По-перше, незважаючи на колосальну значимість «Хартії жертв злочинів», вона не була піонером у цій галузі. Питання підтримки жертв злочинів та зловживань владою піднімалися у світі й раніше. За п’ять років до прийняття Хартії, у вересні 1985 року, VII конгрес ООН щодо запобігання злочинності та поводження з правопорушниками затвердив Декларацію основних принципів правосуддя для жертв злочину і зловживання владою, і вже 29 листопада 1985 року Генеральна Асамблея ООН прийняла цю декларацію, вперше розробивши універсальні принципи підтримки і захисту жертв злочинних дій і зловживань владою на всіх рівнях.

Слідом за Об’єднаним Королівством Великобританії у 1990 році в Сполучених Штатах Америки був прийнятий федеральний закон, в якому виділені основні принципи судочинства щодо жертв злочинів. У цих документах було задекларовано право на справедливе і шанобливе ставлення до потерпілих з дотриманням гідності особистості і конфіденційності; право на захист жертви злочину від обвинуваченого; право бути детально поінформованим про хід судового засідання, представляти свої інтереси та бути уважно вислуханим; непорушне право на реституцію, а також на інформацію про звинувачення, вирок, про відбування покарання злочинцем і датою його звільнення з місць позбавлення волі (в’язниці або колонії).

Ці, закони послужили поштовхом для всього демократичного світу, і в 1995 році, в Каїрі, на IX Конгресі ООН відбулася знакова подія: країни-

учасники подолали традиційний підхід до проблеми захисту прав людини, при якому практично завжди в центрі уваги були права і інтереси особи, винної у скоєнні злочину, або яка притягується до кримінальної відповідальності. У Єгипті акцент з пріоритетного захисту прав правопорушника був перенесений на пріоритетний захист жертви правопорушення. Перед кримінально-процесуальним законодавством були поставлені відповідні до нової концепції завдання.

– Як адвокат, правозахисник та як громадський діяч Ви знаєте проблему не на словах. Розкажіть, будь ласка, яка ситуація із захистом жертв злочинів є на сьогодні?

 

– Як би красиво все це не звучало на папері, значно цікавіша реалізація задекларованих принципів у реальному житті. Зараз у ряді держав існують і реально діють законодавчі акти, метою яких є захист постраждалих від кримінальних дій, соціальна реабілітація жертв, компенсація матеріального, морального збитку і шкоди здоров’ю. Усього у світі існує близько двохсот програм допомоги потерпілим (від програм допомоги потерпілим від сексуального насильства і до послуг слюсарів, які безкоштовно змінюють замки після квартирних крадіжок, прибиральників місць скоїння злочинів і т.д. Ці, здавалося б, прості речі дуже допомагають потерпілим впоратися зі стресом, вийти з кризи, відчути, що вони не кинуті один на один зі своєю бідою. Адже нерідко траплялося в правовій практиці різних держав так, що жертви злочинів опинялися під великим тиском як з боку самих злочинців, так і з боку правозахисних органів. І саме цей день, 22 лютого, покликаний підтримати всіх тих, хто постраждав у результаті кримінальних дій чи від зловживань владою. Хоча проблема захисту прав жертв кримінальних дій, а також їх соціальної реабілітації не повинна бути справою лише одного дня. ЇЇ потрібно вирішувати щоденно.

– А як щодо вирішення даного питання в Україні?

 

– У стремлінні приборкати зростання злочинності та покарати правопорушників потреби реабілітації жертв злочинів в основному

залишаються непоміченими. Не раз суди карають іменем закону, нехтуючи проблемами постраждалих від злочинів, які потребують надолуження та примирення. Нерідко жертви злочину очікують помсти від засудженого винуватця й роками живуть у страху. Злочинець за колючим дротом часто так і не переживає каяття, а лише озлоблюється, витісняючи свою провину зі сфери своєї відповідальності. Також тюремне ув’язнення у багатьох випадках – є мірою покарання, якій можливо було б знайти більш ефективну альтернативу. Уже в середині 70-х років XX сторіччя зародилося так зване відновне правосуддя як рух за зміну поглядів на проблему злочину і покарання. Підхід, що лежить в його основі, орієнтований на надання можливості сторонам конфлікту і суспільству в цілому самим впоратися з наслідками злочину.

Не треба забувати й про іншу сторону медалі. У в’язницях перебуває чимало людей, яких також по праву можна назвати жертвами зловживання владою. Неправомірне застосування у якості запобіжної міри утримування під вартою, перебування у слідчих тюрмах та колоніях тяжких хворих, яких мали би відпускати додому, розгляд кримінальних справ, відсутність або імітація слідчих і судових дій, випадки шантажу, знущання – усе це ніяк не сприяє утвердженню справедливості в суспільстві. Окремою темою є відверта корупція в судах, упередження винності підсудних та рідкі випадки виправдальних рішень судів.

Тому предметом обговорення громадянського суспільства, а відтак і законодавців мають стати зміни кримінального права, застосування медіації й примирення для досягнення правдивого каяття, усвідомлення кривди та наслідків злочину. Поступово суспільство в Україні все більше усвідомлює необхідність впровадження відновного правосуддя, результатом якого являється надолуження за злочин, порозуміння та вибачення за скоєне, що в багатьох процесах дозволяє винуватцеві уникнути тюремної ізоляції.

Крім того, в Україні сьогодні просто необхідним є впровадження в реальне життя та внесення в законодавче поле універсальних принципів

підтримки і захисту жертв злочинів та зловживання владою, прописаних у Декларації Генеральної Асамблеї ООН, що передбачає впровадження міжнародних стандартів доступу потерпілих до системи правосуддя та державної підтримки, кримінально-правову реституцію, компенсацію потерпілим з державних фондів, надання необхідної матеріальної, медичної, психологічної та соціальної допомоги потерпілим з урядових, добровільних, громадських та місцевих каналів тощо.

– Костянтине Олександровичу, усе це звучить як план дій на майбутнє. А чи є вже сьогодні конкретні зрушення у цьому напряму?

 

– Так, зі вступом у дію 20 листопада 2012 року нового Кримінально-процесуального кодексу України (сьогодні чинний у редакції від 5 січня 2017 року) потерпілий отримав ряд нових прав, що забезпечило можливість ефективно впливати на хід розслідування, знаходячись у правовому полі.

Позитивним моментом цього треба відмітити те, що за діючим КПК, потерпілий та його представник (адвокат) мають право ознайомитися з матеріалами провадження та зробити їх копії до закінчення досудового розслідування. (ст.ст. 56, 221 КПК України) А саме, використовуючи дане право, потерпілий (його представник) має можливість ознайомитися з матеріалами справи з моменту відкриття кримінального провадження. При цьому, законодавець не обмежує його у праві ознайомлюватися зі справою й надалі.

Таке право є ключом до успіху в ряді кримінальних проваджень. Так, відразу після ДТП чи завдання тілесних ушкоджень, складається план-схема подій та здійснюється допит всіх очевидців пригоди. Вказані документи є ключовими у справі, у зв’язку з тим, що в них закріплюються всі вихідні дані. Маючи на руках такі документи можливо спрогнозувати подальший перебіг розгляду провадження, або запобігти корупційній складовій нашої правоохоронної системи, притягнувши до консультації адвоката, який спеціалізується на даній категорії справ.

– Костянтине Олександровичу, Ви займаєте активну громадську позицію, є Головою Президії Громадської організації «Народна Україна». Чи працюєте в даному напрямі як громадський діяч?

 

– Так, наша Громадська організація «Народна Україна» свою діяльність у даній сфері спрямовує на ресоціалізацію та надання належної підтримки представникам вразливих верств населення, у тому числі й жертвам злочинів та зловживань владою. Кожен, хто потребує відповідного захисту та допомоги, повинен її отримати. Тому Громадська організація «Народна Україна» реалізовує ряд програм щодо надання юридичної, психологічної та соціальної допомоги як жертвам злочинів та зловживань владою – з одного боку, так і з іншого – затриманим, засудженим, ув’язненим особам і громадянам, звільненим з місць позбавлення волі.

Крім того, ми ведемо активну роз’яснювальну та просвітницьку роботу серед громадян, проводимо громадські обговорення даних питань, залучаємо громадськість до участі у прийнятті політико-управлінських рішень у цій сфері, створення спільних меседжів до влади щодо вирішення даних проблем, внесення змін до законодавства, а також проводимо антикорупційну діяльність з метою попередження зловживань з боку влади.

– І насамкінець, якими будуть Ваші побажання з нагоди Міжнародного дня підтримки жертв злочинів?

 

– Перш за все, хочу наголосити, що потенційною жертвою не народжуються. Імовірність стати об’єктом злочинного посягання залежить від багатьох факторів – особистих характеристик, соціально-рольового статусу, конкретної життєвої ситуації. У віктимологічному розумінні жертва – це фізична особа чи деяка спільність осіб, в будь-якій формі їх інтеграції, котрим злочинними діяннями заподіяно шкоду прямо або опосередковано. Для особи, яка стала жертвою злочину, притаманний стан остраху, фрустрації, пошуку підтримки, іноді суїцидальні стани. Тому, в першу чергу, бажаю всім не потрапляти в число жертв, будьте обережними та бережіть себе.

Також висловлюю солідарність та співчуття всім, хто постраждав від злочинів, хто переживає скорботу та біль. У наших силах допомогти цим людям, підтримати їх у скрутній життєвій ситуації. Добра вам, взаємопорозуміння та примирення.

Інтерв’ю записала Марина Русанова

Написано Народна Україна

Загрузка...

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *