Грубе втручання держави в незалежний статус адвокатури

Грубе втручання держави в незалежний статус адвокатури

21 грудня народні депутати 235 голосами «за» підтримали зміни до Податкового кодексу України. Законопроект містить зміни до Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», що обмежують компетенцію органів адвокатського самоврядування і є порушенням низки конституційних та законодавчих норм, а також вимог юридичної техніки.

Так, чинним законом “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” до компетенції З’їзду адвокатів віднесено прийняття рішення про сплату щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, визначення напрямів їх використання та відповідальність за несплату внесків (стаття 54). Статтею 55 цього закону Раді адвокатів України надано право встановлювати розмір та порядок сплати щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, забезпечення їхнього розподілу і використання. Також, відповідно до закону, Рада адвокатів України визначає розмір відрахувань кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури на забезпечення діяльності Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.

Зміни, прийняті Верховною Радою, обмежують компетенцію органів адвокатського самоврядування, зокрема, право цих органів на свій розсуд визначати розмір та порядок сплати щорічних внесків на забезпечення адвокатського самоврядування та оплати вартості за стажування, а також сплати внеску за складання кваліфікаційного іспиту. Окрім того, пропоновані зміни також порушують визначений законом збалансований розподіл повноважень між органами адвокатського самоврядування.

Слід зазначити, що Адвокатура в Україні є конституційним інститутом, якому гарантується незалежність, забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання своєї організації та діяльності. Саме з метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.

Крім того, “зміцнення на інституційному рівні Національної асоціації адвокатів України для забезпечення належної професійної діяльності адвокатури, управління юридичними професіями та представництва колективних інтересів адвокатів” прямо передбачено Указом Президента №276/2015 “Про Стратегію реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015-2020 роки”.

Україна також має міжнародні зобов’язання у відповідності до Основних положень про роль адвокатів (Прийняті VIII Конгресом ООН по запобіганню злочинам у серпні 1990 року), метою яких є допомога державам-учасницям у їх завданні щодо забезпечення належної ролі адвокатів, яка має поважатися і гарантуватися урядами при розробці національного законодавства та його застосуванні адвокатами, суддями, прокурорами, членами законодавчої та виконавчої влади. В Положеннях зазначено, що Професійні асоціації мають кооперуватися з урядами з тим, щоб адвокати були здатні за відсутності недоречного стороннього втручання допомагати своїм клієнтам згідно із законом та визнаними професійними стандартами й етичними правилами.

Тобто, вищеназваний законопроект та порядок його прийняття в частині внесення змін до закону про адвокатуру прямо суперечить наведеним вище вимогам національного та міжнародного законодавства та перекреслює цілі реформи правосуддя.

Народні депутати не погоджували з Національною асоціацією адвокатів України внесення, розгляд та прийняття поправки до цього законопроекту в частині змін до закону про адвокатуру. Більше того, це відбувалося впродовж одного дня, що також суперечить закону України “Про Регламент Верховної Ради України”.

Національна асоціація адвокатів України розцінила прийняття законопроекту як зухвалу спробу підірвати конституційні засади діяльності адвокатури, кардинальний розворот у проведенні реформи адвокатури, очевидним наслідком чого стане знищення більшості гарантій та переваг особливого конституційного статусу адвокатури. Асоціація звернулася до Президента України із закликом застосувати право вето на закон, прийнятий Верховною Радою закон.

Крім того, Національна асоціація адвокатів України про цю ситуацію повідомить Раду адвокатських та правничих товариств Європи, Венеціанську комісію, ООН, а також поінформує національні адвокатури Німеччини, Великої Британії, Франції, Грузії, Канади та США про серйозну загрозу для європейського шляху української адвокатури.

Написано Народна Україна

Загрузка...

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *