Банківську таємницю в Україні скасують

Банківську таємницю в Україні скасують

Міжнародний валютний фонд висунув вимогу, щоб в українським податківцям відкрили широкий доступ до банківської таємниці. Про це йдеться в останній редакції проекту МВФ. Нововведення планується на г рудень 2017 року. Робиться це для того, щоб податківці могли перевіряти, чи живуть громадяни відповідно до своїх доходів, чи мають ще й тіньові кошти.

Практика скасування банківської таємниці останнім часом досить поширена у всьому світі – банки почали звітувати перед податківцями і фінансовими розвідками різних країн не лише про транзакції клієнтів, але і про суми накопичень своїх вкладників. Фіскалам навіть вдалося заручитися підтримкою головних поборників банківської таємниці – мова йде про швейцарські банки.

Зараз українські податківці мають інформацію тільки про офіційні доходи українців. А чи живуть громадяни відповідно до своїх доходів, чи витрачають більше, приховавши доходи і не сплативши податки, фіскальні структури офіційно перевірити не можуть. Допуск податківців до банківської таємниці дозволить порівнювати одержувані суми з реальними можливостями і витратами людей. Починаючи з грудня 2017 року Державна фіскальна служба України зможе стежити за всіма, хто заповнив е-декларації восени 2016 року, на першому етапі декларування: за президентом, членами Кабінету міністрів, народними депутатами, чиновниками вищих категорій, суддями, прокурорами та іншими представниками влади .

Після 1 квітня 2017 року в розпорядженні податківців опиняться дані про рахунки тих, хто подасть свої декларації в першому кварталі. Це чиновники рангом нижче: силовики, директори державних підприємств, керівники державних установ і так далі. Але повноцінний контроль буде встановлено тільки після запуску обов’язкового е-декларування для всіх українців. Фіскали побачать офіційні доходи всіх громадян і зможуть порівняти їх з витратами. З цією метою в 2016 році в Україні в три рази знизили ліміт готівкових розрахунків – до 50 тис. грн. і збираються зобов’язати встановлювати касові апарати більшу кількість представників малого та середнього бізнесу (відповідний законопроект уже допрацьовується).

Сьогодні Державна фіскальна служба України може отримати від банків лише інформацію про наявність рахунку фізичної або юридичної особи. Дані про операції та залишки коштів повинен надати сам клієнт або вони можуть бути витребувані за рішенням суду. Без суду банківська таємниця відкривається Національному агентству з розшуку та управління активами, отриманими від корупційних злочинів, на письмовий запит. Ще вільний доступ до інформації про банківські операції та активи українців має Міністерство фінансів: під час розгляду заявок людей на отримання комунальних субсидій, пільг, соціальних виплат та іншого.

Якими саме повноваженнями наділять Державну фіскальну службу України після підписання меморандуму з МВФ, залежить від народних депутатів. Адже саме їм приймати закон, яким буде регламентуватися доступ фіскалів до банківської інформації.

Юристи наполягають на тому, що доступ до банківської таємниці слід відкривати лише створюваній зараз фінансовій поліції, яка і буде стежити за сплатою податків. Якщо в рамках цього відомства об’єднають всі департаменти, управління в інших силових відомствах, які розслідують фінансові злочини, то логічним буде надання йому права на доступ до банківської таємниці в рамках відкритого провадження.

А поки що чекаємо від законодавців детального опису правил, відповідно до яких податківцям дозволять отримувати банківську інформацію.

Написано Народна Україна

Загрузка...

Залишити Коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *